Petr Matěják, narozen 1988, hraje na housle od tří let. Byl žákem Jany Illetškové, prof. Evy Bublové, prof. Jiřího Fišera na Pražské Konzervatoři (2004-2010) a prof. Idy Kavafian na Curtis Institute of Music ve Philadelphii (2006-2010). V roce 2012 zakončil magisterské studium na Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíně u prof. Evy Schönweiß.

Petr Matěják získal 1. místo na Houslové soutěži Josefa Muziky (2003), stal se absolutním vítězem a držitelem zvláštní ceny za mimořádný výkon na Kociánově houslové soutěži v Ústí nad Orlicí (2004), absolutním vítězem Mezinárodní houslové soutěže v Cremoně v Itálii (2004) a Mezinárodní houslové soutěže v Dubaji ve Spojených Arabských Emirátech (2005). V roce 2011 získal druhou cenu a zvláštní ocenění za mimořádnou interpretaci klasicistní skladby na Mezinárodní houslové soutěži Paula Hindemitha v Berlíně. V září 2012 obdržel 1. cenu v Rakousku na Brahmsově mezinárodní houslové soutěži. Je též vítězem Houslové Akademie Václava Hudečka v Luhačovicích (2003). S Václavem Hudečkem absolvoval turné 25ti koncertů po České republice.

Na hudební vývoj Petra Matějáka měli vliv další slavní houslisté a pedagogové jako Ruggiero Ricci, Joseph Silverstein, Pamela Frank, Gary Graffman, Semion Yaroshevich, Andras Kiss, Stephen Shipps, Robert Canetti, Mark O`Connor.

Petr Matěják hrál s řadou orchestrů doma i v zahraničí - Pražská komorní filharmonie, Pražský komorní orchestr, Symfonický Orchestr Českého rozhlasu, Karlovarský symfonický orchestr, Euro Symphony, Dubai International Orchestra, Israel Chamber Orchestra, Luxembourg Symphony Orchestra.

Ida Kavafian:
Great style, facility and artistry are all hallmarks of the playing of Petr Matejak. He combines all of these in a most personal way to produce a product uniquely his own.

Václav Hudeček:
Petr Matěják se několikrát zúčastnil mojí luhačovické Akademie, kde se navíc v roce 2003 stal absolutním vítězem. Od té doby sleduji jeho uměleckou dráhu a s potěšením mohu konstatovat, že se v posledních létech zařadil mezi houslistickou špičku svojí generace. Brilantní technika a vyzrálá muzikálnost jej předurčují k dráze sólisty, což potvrzují i jeho mimořádné úspěchy na mezinárodních soutěžích.

Vítěz houslové mezinárodní soutěže Johannesa Brahmse
Anna Šerých, Hudební rozhledy 11/2012, rozhovor ke stažení
Mladý úspěšný vítěz. Na nejvyšším stupínku stanul 9. 9. 2012 - hrál Houslový koncert d moll Jeana Sibelia. To, že je Petr Matěják (ročník 1988) houslista, je v rodině Matějáků jaksi samozřejmost. Pokračuje v tradici.

Petr Matěják
U Ládek 219
251 01 Říčany

tel.: +420 728 732 558
e-mail: info@petr-matejak.cz

WebDesign: ArteVisio s.r.o.